«

»

Taktické cvičení – MERIDIEM 2011

Dne 2.11.2011 proběhlo cvičení na místní chemické fabrice OMGD . Naše jednotka nacvičovala spolu s USAR TEAMEM .

Námět cvičení

Dne 1. listopadu 2011 ve 12.00 hod. ráno místního času (11.00 UTC) zasáhlo WBR ( West Bohemian Repubic) ničivé zemětřesení o síle 7,6 Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení bylo v hloubce 10 km a vzdáleno 8 km od hlavního města Plzeň. Vlivem zemětřesení došlo ke zřícení většiny budov městské zástavby města Nýřany, Třemešná, Horní Bříza a Kaznějov. Těžce zasaženo je i hlavní město Plzeň. Následkem přírodního živlu je totální destrukce většiny budov městské aglomerace a u zbylých stojících objektů je předpoklad velmi narušené stability. Je reálný předpoklad zavalení mnoha osob pod troskami budov. Přeživší osoby se vlastními silami snaží vyhledat a zachránit pohřešované a zavalené osoby. Do postižené oblasti je velmi obtížený přístup, došlo k poškození až úplné destrukci mostů v oblasti, těžce bylo poškozeno letiště Líně a jediným vstupním bodem je vojenské letiště Zbiroh.

WBR nemá dostatečné síly a prostředky na zvládnutí situace a proto se rozhodlo pořádat o zahraniční pomoc prostřednictvím mezinárodních organizací (UN-OCHA a EU Monitorovací a informační centrum). Na základě této žádosti MV-generální ředitel HZS ČR aktivuje USAR odřad v úrovni Heavy. Zahraniční záchranné týmy budou provádět vyhledání a záchranu obětí katastrofy na místě události ve spolupráci se záchrannými složkami dané postižené země.

V místě mimořádné události koordinují záchranné práce místní orgány  – Republikový Krizový Štáb  a Okresní Krizové Štáby (Local Emergency Management Autority, dále jen „LEMA“), bude zřízeno příjmové centrum pro příjem mezinárodní pomoci ( Reception / Departure Centre, dále jen „RDC“) a centrum pro koordinaci nasazení mezinárodní pomoci (On-Site Operations and Coordination Centre, dále jen „OSOCC“).

Způsob provedení

Cvičení je koncipováno jako taktické cvičení v rámci složek IZS za účasti USAR odřadu a fiktivních mezinárodních USAR týmů. Rozsah cvičení se předpokládá n strategické, operační i taktické úrovni. Cvičení bude probíhat praktickou (dynamickou) činností v terénu za použití figurantů imitujících (představujících) zraněné nebo mrtvé osoby. Oběti mimořádné události budou vyhledány a vyproštěny ze sutin zřícených budov, u vyproštěných osob nebude prováděna následná zdravotnická pomoc.

Naši členové začali cvičení kolem 15:00 a pokračovali až do 0:30 . Naše činnost spočívala v předání místa zásahu po 36 hodinách od začátku zemětřesení USAR TEAMU .Členové během toho našli 10 mrtvých osob a 15 zraněných. Provizorní týlové zabezpečení jsme si zřídili v místní zbrojnici. Při předání místa zásahu jsme byli k dispozici členům USAR TEAMU jako znalí místních poměrů.

Fotogalerie z průběhu cvičení USAR týmu MEREDIEM 2011 v Kaznějově, hlavně z pohledu kynologů zde:

Pár fotek od naší jednotky zde:

Členové kteří se zúčastnili cvičení:

zasahující : Kopecký Lukáš, Kopecký Zdeněk, Ortcikr Jiří, Štefl Pavel, Medula Martin, Stibůrek Jan, Piták Kamil, Šístek Jiří, Lukáš Eduard

týlové zabezpečení: Štefl Milan, Bulín Ladislav

1 comment

  1. velitel

    Děkuji všem členům jednotky kteří se účastnili CV,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>